19.نیایش

به نام اونکه دستام رو به سمتش  با امید بالا میبرم

چند وقت پیش با  استادی گرامی بحثی کوتاه در رابطه با دعا کردیم.نظر ایشون این بود که دعا هیچ اثری نداره و دعا برای مردم یعنی اینکه از خدا بخوان یا مالشون رو زیاد کنه یا در یک امتحانی موفقشون بکنه یا گره ی یک کاری رو براشون باز کنه ودر کل اینکه مردم فکر میکنن اگه بشینن و از خدا این چیز ها رو بخوان اتفاقی رخ میده و در اصل اشتباه میکنن .من اون زمان بشون گفتم دعا همیشه به همین نوع خواسته ها ختم نمیشه.مثالی هم که زدم از خودم بود گفتم به عنوان مثال من به شخصه کم پیش میاد برای خودم چیزی از خدا بخوام و معمولا از خود نیایش با خدا لذت میبرم از اینکه به یک نیروی عظیمی وصل میشم و باش صحبت میکنم لدت میبرم و نیروی مثبتی میگیرم که اون لحظه اسمش رو گذاشتم آرامشی که در کنار تلاش های روزانم بش نیاز دارم تا موفق تر عمل کنم.اضافه کردم که من حتی اگر چیزی هم از خدا بخوام خودم اول تلاشم رو براش میکنم و در کنارش هم از خدا میخوام توانی بم بده که در راه کم نیارم و هم آرامشی که در پیش برد کارهام من رو بیشتر یاری کنه .

اما ایشون باز هم اصرار داشتن که دعا هیچ کاری نمیکنه .این طرز فکرشون از همون موقع من رو به فکر برد که چطور میشه اثر دعا رو انکار کرد با اینکه حتی تحقیقات علمی هم بسیار انجام شده که اثبات کننده ی اثر مثبت و عمیق دعاست.

هنوز هم نمیدونم دلیل منطقی ایشون چی بوده و هست؟!

امروز باز هم صفحات دیگه ای رو از کتاب "نیایش " دکتر شریعتی میخوندم که بد ندیدم اینجا ذکر کنم ایشون با ذکر نظر کارل نکته ی زیبایی به حرفهاش اضافه کردند که بد ندیدم اینجا ذکر کنم:

"آنچنان که کارل میگویداساس دعامبتنی است بر دو اصل فقر و عشق.

یا نیایشگر کسی است که از خدا میخواهد قرضش ادا شود،بیماریش شفا یابد،مسافرش به سلامت برگردد .... این گونه دعا ها بیشتر در میان انسان ها ی دست دوم معمول است.

و یا انسان نیایشگر، انسان ممتاز و زبده ایست که خدا را عاشقانه میپرستد،از گفتگو با او و از ایستادن در برابر او ،لذت میبرد.

نوع اول به عامه ی مردم اختصاص دارد و نوع دوم یک طریقه ی خاص عرفانی است.

اما نیایش گاه به صورتی دیگر تجلی میکند.در اینجا نیایش مرحله اش از فقر رفیع تر و از عشق جدی تر می شود.

.....

اینجا انسانی طلب میکند ... که احساس میکند ممکن است از سلسله ی تکامل بازماند،شایستگی بقا و خلود را از دست بدهد ...پایش در این رهگذری که به سر منزل مقصود میرسدسستی کند و در نیمه ی راه بر لب بحر فنا به حسرت جان سپارد."

/ 3 نظر / 7 بازدید
علی

سلام [گل][گل][گل][گل][گل] میلاد مولی الموحدین امیرالمومنین(ع) برشما مبارک باد رخصتی خواهم زشاه لافتی اذن گیرم از علی مرتضی تا که نامش بر لبم جاری کنم از برای حاجتم زاری کنم نام او دل را مصفا می کند خوب می دانم که غوغا می کند (یاعلی)ذکر ملایک در سماست ذکرمولا بهترین ذکر خداست ذکر عالم،ذکر آدم یا علیست ذکر آدم تا به خاتم یاعلیست (یاعلی)ذکر قیام مهدیست یاعلی ذکر مدام مهدیست یاعلی قفل فرج وامی کند درد غیبت رامداوا می کند

هانی

سلام ممنون که به وبلاگ من سر زدید برام جالبه بدونم چطور ادرسش رو پیدا کردید موفق باشی خوشحال هستم که یک وبلاگ زیبای دیگه رو میبینم

هانی

اکثر مطالب وب شما رو خوندم بسیار زیبا و سرشار از احساس بود تا بعد ....